Lallana ako šestka. Jeden z Kloppových fórov, alebo?

Najprv Tranmere, potom Bradford. Adam Lallana zahral v prvých dvoch prípravákoch pomerne slušne. Viac ako jeho výkony ale zaujal post, na ktorom sa objavil.

A ten púta. Dva dni som sa rozhodoval či tento článok napísať. Teda nie, že by som preto nemohol spávať, napokon mi to ale nedalo.

Kopec fans vie, že nie som Lallanovým fanúšikom, o to viac si klepem na čelo, keď čítam diskusie, kde si fans myslia, že tento 31-ročný futbalista by mohol dlhodobo hrať dispečera. Ako keby zabudli, že aký slabý na tomto poste bol napr. Jordan Henderson.

K tomuto len poznámka – na DM proste musíš byť v defenzívnej činnosti výborný, musíš vedieť čítať hru, loptu rýchlo dávať od nohy, byť rýchly, hrať pre tím. Fakt netuším, čo z toho Adam Lalana spĺňa práve na požadovanej úrovni. Alebo stačí len dať bodku za „čo z toho spĺňa“.

Coutinhov agent: Ak pôjde späť do Premier League, tak jedine do LFC

Často zranený, neproduktívny a …

V posledných mesiacoch sa veľa omieľa Adamov zdravotný stav. Ako keby prebral akúsi „sklenenosť“ Sturridga na seba, čo malo za následok neustále návštevy lekára. Lallana sa viac zotavoval zo zdravotných peripetií, ako bol v tréningovom procese, či v zápasovej záťaži. Nevadilo mi to.

Nie preto, že nie je môj obľúbenec, ale preto, že si myslím, že toto je za posledných 25 rokov najpreceňovanejší liverpoolsky futbalista, ktorý vo väčšine prípadov robí veci naopak – kľučkuje, keď má prihrať, prihráva, keď má vystreliť či obísť spoluhráča, je to prirodzený zabijak rýchlych protiútokov, lebo keď sa dostane k lopte, musí si ju vo väčšine prípadov aspoň 60x prehodiť z nohy na nohu, pootáčať sa. Preto som pred časom navrhoval, aby sa prihlásil do Let´s dance.

Áno, Adam ef je najpreceňovanejší player v LFC za posledné štvrťstoročie. A to sem počítam aj Lucasa Leivu (svojho času podľa priaznivcov Hráča sezóny), Joa Colea, Aquilaniho, Kewella, J. Hendersona, D. Cissého, Šmicera, Škrtela, Markovića, Morena, Clynea, Dudeka či Mignoleta.

Lallana odohral za The Reds 156 zápasov a strelil v nich 21 gólov, čo znamená, že skóruje raz za 7.5 zápasov. To mi prednostne nevadí. Vadí mí úroveň Lallanových výkonov, lebo ako ukazuje spomenutá štatistika, presný zásah dosiahne raz za vyše 7 zápasov a približne raz za 7 zápasov aj zahrá inak ako podpriemerne. A to ešte sa zabúda na to, proti akým tímom nastúpi – podá výkon.

Adam Lallana (foto: DBAsia News)

… obľúbený. Lebo finta sem, finta tam

Bývalý futbalista Southamptonu, odkiaľ v 2014 do LFC prišiel, láka desaťtisíce fans svojou veľmi dobrou technikou. Tu naozaj nie je o čom. Loptu dokáže ovládať aj v rýchlosti, je silný v súbojoch 1 na 1, dokáže veľmi dobre klamať telom. A toto sú atribúty, pre ktoré možno aj väčšina fans Adama berie. Berie ho ako kvalitného ofenzívneho záložníka

Na základe uvedených skills mu však dokáže odpustiť všetko – to, že nepodá výkon, že akékoľvek jeho slabšie predstavenie je hodnotené cez ružové okuliare, že nemá potrebný vplyv na ofenzívu. Do popredia sa dostáva nesúdnosť a až pod kožu zažratá mantra hovoriaca o tom, že v Liverpoole predsa nemôžu hrať iní ako výborní futbalisti.

A pritom je práve Lallana od nástupu Kloppa jedným z posledných tzv. dead wood, ktorí by nemali mať v tíme miesto. Tobôž priestor na trávniku.

Zľava Ben Richards-Everton z Bradfordu a Adam Lallana (foto: Getty Images))

Zahral dobre. Proti štvrtoligistom

V prvých dvoch prípravných dueloch pred 2019/20 hral ale dobre. Áno, proti šušomeťáckym tímom, ale hral. Ono aj Brewster, Hoever či Larouci zahrali fajn proti týmto istým celkom, tak prečo to nespomenúť aj pri mene tohto tridsiatnika.

Adam Lallana hral v dueloch s Tranmere i Bradfordom na poste dispečera, v rozostavení na poste šestky. Resp., aby to bolo presné, v oboch odohraných 45-minútovkách sa na tomto poste striedal s Milnerom.

Hneď po zistení, že rodák zo St. Albans, hrá mimo svojho postu, že dokázal podržať loptu, vyviesť ju, prihrať, založiť útočnú akciu (ako keby to bolo niečo preborné, ako keby to v minulosti nerobil, ako keby bolo potrebné hráča chváliť dobre že nie za to, že si na zápas obuje kopačky), či tom, že sa nezranil, sa vynorilo množstvo prívržencov jeho fanclubu a hlasno sa nechali počuť, že Lallana môže hrať aj na poste defenzívneho záložníka.

Absolútne zostalo opomenuté, že tak Tranmere, ako aj Bradford, teda účastník tretej a štvrtej ligy, nastúpili proti The Reds s malými očami, že viac ako na ofenzívu sa sústredili na defenzívnu činnosť. Tzv. holding midfielder mal teda minimum obranných povinností. A navyše sú to rádovo horší futbalisti, akými disponujú Merseysiders.

Takže nie, tí fans, ktorí sú do Adam ef zaľúbení, tento futbalista nie je alternatívou na šestku, nikdy neukázal, že na nej vie hrať, nikde na nej nebol konfrontovaný reálnymi futbalistami.

Lallana patrí ku Kloppovým obľúbencom (foto: Transfer Tavern)

Cieľom je udržať Lallanu fit

Podľa mňa bol jediný dôvod, prečo šiel na túto defenzívnejšiu pozíciu, práve to, čo spomínam vyššie – teda, že proti Liverpoolu stáli súperi, ktorí ho reálne preveriť nemohli. Teda maximálne tak kondične a o to prioritne skraja prípravy ide.

No a k tomu postaveniu Lallanu na DM azda ešte toľko, že hráč s tak slabým fyzickým fondom rozhodne nemôže proti reálnym súperom uspieť, navyše Klopp podľa mňa tento ťah mienil k tomu, aby sa Angličan nezranil – preto ho postavil na post, kde tej práce, súbojov nebude toľko.

Na druhej strane sa mi veľmi páči, ako to nemecký manažér LFC po zápase zhodnotil (zmienkou o Jorginhovi a Sarrim). Kiež by sa to stalo realitou 🙂

„Adam je ten typ futbalistu, ktorí môže na tejto „Jorgingovej pozícii hrať a navyše si to aj užívať – dúfam, že Maurizio Sarri tieto  zápasy nevidel, lebo by hneď podal ponuku,“ ponúkol sebe vlastný vtip Klopp.

„Je to o tom dať Adamovi do hry rytmus, dostať ho do vecí, ktoré sú mu prirodzené, teda operovanie na malých priestoroch, prihrávky, posúvanie lopty za obranu súpera, zbiehanie za ňu. Spoločne s Milym (James Milner) to je aktuálne možné. Pre nás je to teda ďalšia z možností,“ cituje ho goal.com.

„Adam navyše potrebuje trochu šťastia. Musíme obdobia preklenúť bez zranení, bolo by to strašne super, keby to tak bolo. Tým pádom by sme v kádri hneď mali pár akoby nových hráčov pre nadchádzajúci sezónu.“

6

Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
kloppinhokwopTrapy Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Trapy
Trapy

Som rad,ze si sa rozhodol napisat tento clanok,lebo sa s nim stotoznujem,az na toho Skrta.Skrto si vytrpel svoje,ked musel penzistovi Carrovi v jeho poslednej sezone,povinne prepustat miesto,lebo Carra. Nakoniec musel pri Kloppovi odist,takze nechapem,ake precenovanie.
Lallanove skills su uplne zbytocne,lebo 9 z 10, je absolutne bez efektu. Mna desi uz predstavu,ze tento hrac nam ma pomoct k titulu a ta sestka to je to,co mi na Kloppovi jedine vadi.Tie jeho nepochopitelne ulety,napriek tomu,ze je naozaj top manazer a x top klubov,by ho bralo,vcetne Germany repre.