Liverpool byl oceněn na 540 milionů liber. Je to málo?

John Henry (vpravo) a Tom Werner

Tom Marham, specialista v oboru financí ve fotbale, spočítal, jakou hodnotu mají jednotlivé týmy Premier League. Možná překvapivě až na šestém místě se umístil klub vlastněný společností Fenway Sports Group, Liverpool FC, byť svoji hodnotu za poslední dva roky dokázal zvýšit o více než 50%.

Asi není překvapením, že na prvním místě se umístil velký rival The Reds, Manchester United. Jeho hodnota je oproti Liverpoolu více než trojnásobná, konkrétně 1 848 milionů liber. Následován je Arsenalem (1 118 mil. £), na třetím a čtvrtém místě jsou kluby vlastněné bohatými majiteli Manchester City (907 mil. £), respektive Chelsea FC (826 mil. £).

První čtyři týmy jsou v posledních letech jasně nejstabilnějšími v celé Anglii, mnoho fanoušků by však mohlo zarazit, že na pátém místě se nenachází Liverpool FC, ale další londýnský tým, Tottenham Hotspur.

“Je to především kvůli hodnotě pozemků, stálou ziskovostí a minimálním dluhem,” okomentoval situaci sám Tom Marham, který Spurs ohodnotil na 710 mil. £.

Anfield

Anfield

Až šestá příčka

Konečně na šestém místě se nachází klub od řeky Mersey. “Liverpool doplatil na špatný stav Anfieldu. Jeho zápasové zisky jsou o více než polovinu nižší, než tvoří příjmy Manchesteru United, nebo Arsenalu. Pokud chce být konkurenceschopný klubům hrajícím pravidelně LM, je nutná rekonstrukce Anfieldu v každém směru,” dodal na adresu Reds.

I s plánovanou rekonstrukcí na 59 000 diváků, stojí klub před velkým rozhodnutím směrem k stále sílící nevoli fanoušků kvůli cenám vstupenek. Na jedné straně je touha se finančně přetahovat s nejsilnějšími kluby, jakožto i dostat co nejsilnější tým na hřiště, jenže na straně druhé je také důležité vrátit Anfieldu zašlou slávu pověstné atmosféry.

Toho nelze dosáhnout jinak, než dostat na stadion “opravdové fandy”, především ty mladší, což by znamenalo snížení cen vstupenek: Bude tedy důležité najít onu známou zlatou střední cestu.

John Henry a jeho manželka Linda Pizzuti

John Henry a jeho manželka Linda Pizzuti

Více než poloviční nárůst

I když, jak už bylo řečeno, zvýšil osmnáctinásobný anglický šampión svou hodnotu za poslední dva roky o více než 50%, pořád v porovnání s kluby před sebou zaostává.

Vedoucí United dokázali navýšit hodnotu o 74%, jejich městští rivalové City dokonce o celých 126%. Ale i londýnská Chelsea, či Tottenham dokázali hodnotu navýšit o 60%.

Absolutním rekordmanem v tomto ohledu je však Southampton. Ten i díky mnoha výhodným přestupům dokázal navýšit svoji hodnotu o 350% na 259 mil. £. Naopak jediný klub, který svou cenu nezvýšil, ale snížil, je Newcastle, a to rovnou o 20%.

 

zdroj: Liverpool Echo

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>