Matt McQueen

V Liverpoole FC sa za celú dobu vystriedalo 20 manažérov. Postupne si predstavíme všetkých, ktorí viedli „The Reds“ v majstrovských zápasoch. Štvrtý v poradí Matt McQueen bol prvým manažérom, ktorý predtým za Liverpool aj hral.


Matt McQueen

  • Dátum narodenia: 18. 5. 1863
  • Miesto narodenia: Harthill, Škótsko
  • Začiatok kontraktu: 13. 2. 1923
  • Prvý zápas: 17. 2. 1923
  • Koniec kontraktu: 15. 2. 1928
  • Počet zápasov ako manažér: 229
  • Úspechy: First Divison (1923)
  • Percentuálna úspešnosť: 40,61 %

Po nečakanom odchode Ashwortha v decembri 1922 musel Liverpool rýchlo nájsť jeho nástupcu. Voľba padla na vtedajšieho riaditeľa klubu Matta McQueena.

Matt mal už v tom čase 60 rokov a mal sa stať dočasným manažérom, ale nakoniec pôsobil na manažérskej stoličke päť rokov. Nakoniec vo svojej premiérovej sezóne doviedol mužstvo k obhajobe titulu. To bol však jediný jeho úspech.

Narodil sa v Harthille v Škótsku a aktívnu kariéru odštartoval v Leith Athletic.

V roku 1892 ho spolu s jeho bratom Hughom na Anfield priviedol vtedajší manažér John McKenna. McQueen bol univerzálnym futbalistom a dokázal si zastať miesto na každom poste dokonca aj v bránke!. Za Liverpool odohral 103 zápasov a strelil 7 gólov. Stál pri zrode mužstva a dvakrát mu pomohol postúpiť so Second Divison.

Najprv v sezóne 1893/94 a potom v sezóne 1895/96, kedy väčšinu zápasov odchytal. Patrí tak asi medzi málo futbalistov na svete, ktorý sa tešili z dvoch víťazstiev v súťaži aj ako hráč v poli aj ako brankár. Ešte počas pôsobenia v Leith dvakrát reprezentoval Škótsko.

Po skončení aktívnej činnosti ostal pri futbale a stal sa rozhodcom. V roku 1918 sa vrátil na Anfield a stal sa riaditeľom v predstavenstve Liverpoolu FC. Po nečakanom odchode Ashwortha sa tak ujal mužstva a skončil s ním v tabuľke prvý. McQueen sa stal prvým manažérom, ktorý bol zároveň aj bývalým hráčom klubu.

Po majstrovskej sezóne však Liverpool skončil až na 12. mieste a nedarilo sa mu ani v nasledujúcich sezónach.

V sezóne 1924/25 síce obsadilo mužstvo 4. miesto, ale v nasledujúcich sezónach prišiel zas pád. Postupne mužstvo obsadilo siedme, deviate a šestnáste miesto.

V sezóne 1927/28 muselo bojovať o záchranu, ale už na lavičke nesedel McQueen, ktorý vo februári 1928 z postu manažéra odišiel. Mužstvu sa vtedy vôbec nedarilo a takmer vypadlo.

Ešte predtým než McQueen opustil Liverpool angažoval jednu z najvýraznejších posíl.

Na Anfield priviedol z Južnej Afriky Gordona Hodgsona, ktorý za Liverpool nastrieľal 241 gólov v 377 zápasoch.

Treba ešte pripomenúť, že McQueen prišiel v roku 1920 o nohu pri dopravnej nehode a aj to sa podpísalo pod jeho odchod do dôchodku.

McQueen ostal žiť potom v Liverpoole v Kemlyn Road v blízkosti Anfieldu a bol častým a obľúbeným návštevníkom zápasov až do svojej smrti v roku 1944.


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply