ČESKO - SLOVENSKÝ WEB FANS LIVERPOOL FC, FUTBALOVÉHO TEAMU PREMIER LEAGUE

neprihlásený užívateľ

Academy news

Všetky info o mládeži LFC >> KLIK

Zápasy - program

PL 14/15 (V) - Swansea 16.3. 21:00, PREVIEW >>
FA 14/15 (D) - Blackburn 8.3. 17:00, PREVIEW >> 0:0
PL 14/15 (D) - Burnley 4.3. 21:00, PREVIEW >> 2:0
PL 14/15 (D) - Man City 1.3. 13:00, PREVIEW >> 2:1
EL 14/15 (V) - Beşiktaş 26.2. 19:00, PREVIEW >> 0:1, 4:5pen
::rozpis a výsledky 14/15
::ako a kde pozerať LFC
::stats hráčov 14/15

Tabuľka Premier League

DÔLEŽITÉ INFO:

Pomôž lfcway.com a staň sa redaktorom vyprofilovaného webu o Liverpool FC. Baví ťa písať, robiť grafiku, videá? Kontaktuj nás na [email protected]
Liverpool FC - LFCWAY.com > News > Liverpool FC > 10000 fans MUFC vždy kričí: zlodejskí scouseri! Prečo ich neodsúdia?
10000 fans MUFC vždy kričí: zlodejskí scouseri! Prečo ich neodsúdia?
Napsal uživatel kwopor    Pátek, 23 Prosinec 2011 00:00

Bývalý skvelý krídelník LFC John Barnes napadol tzv. lov na čarodejnicu, ktorý sa aktuálne týka Luisa Suáreza. Ten od FA dostal za nepotvrdený rasizmus 8-zápasový trest.

Jedni hovoria, že uruguajský útočník mal ako dospelý muž, ktorý navyše pred príchodom do Liverpoolu 3 roky pôsobil v Európe (Ajax), vedieť, že neger a negrito sú si foneticky a vlastne aj syntakticky veľmi blízke.

"Áno, neznalosť neospravedlňuje," opakuje starú pravdu John Barnes, ktorý pred časom tešil liverpoolskych fans svojou skvelou hrou. Ale neospravedlňuje len Suáreza? A čo Football Association?

Zoberme si za základ, že Suárez nazval Evru negritom. Už sme si aj v predošlom článku pripomenuli, že toto slovo akokoľvek hanebne pre nás ľudí zo západnej kultúry odsudzujúcich rasizmus znie, stále je jeho význam prostý a navyše mierumilovný - chlapče, priateľ, kámo, dokonca aj miláčik, či drahý.

FA zakladá svoj verdikt na tom, že každý, kto príde do Anglicka (okrajovo do západnej civilizácie), by mal vedieť, čo si môže dovoliť, čo môže vysloviť, aby to nepôsobilo urážlivo. To je základná premisa prítomnosti v akejkoľvek krajine sveta, lebo platí, že návštevník, turista, imigrant, by mal ctiť zákonitosti spolunažívania a kultúrne povedomie krajiny, aj národa, na ktorej území sa nachádza.

Podľa tejto logiky nemôže byť prekvapený, keď napr. v Čechách či na Slovensku španielsky hovoriaci týpek vybaví maximálne tak veľké kulové. Resp., že mu tu veľká väčšina nebude rozumieť (jazyk), že jeho prípadné zvyky a návyky, budú považované prinajmenšom za čudné.

Resp. ide o to, že len minimum populácie na tomto území hovorí po španielsky, obzvlášť treba do popredia dať jazyk, ktorým sa na ňom hovorí a tým španielčina rozhodne nie je. Samozrejme toto je jeden príklad a jeho obmien je niekoľko.

Dôležitá vec už bola spomenutá. Je ňou moment, kedy na jednej strane stojí väčšinový zástupca spoločnosti (v tomto prípade tej, ktorá je sformovaná v Čechách a na Slovensku) a nerozumie cudzincovi (španielsky hovoriacemu), lebo logicky nepozná jeho jazyk, a na tej druhej stojí rovnako nevedomý španielčinou oplývajúci týpek, ktorý samozrejme nehovorí po česky či slovensky. Ktorý z nich má právo hodnotiť toho druhého v prípade, že dôjde ku konfrontácii, ktorá si vyžaduje riešenie?

Som zásadne proti tomu starému známemu "na Slovensku po slovensky", lebo to je hrubozrnná obmedzenosť par excellence, rešpektujem ale, že na slovensky hovoriacom území sa nemožno od inojazyčno hovoriaceho človeka nechať buzerovať za to, že napr. dopravné značenie nie je v jazyku, ktorému práve on rozumie.

A tak prechádzam k Barnesovmu "neznalosť neospravedlňuje", ktoré ale na konkrétnom území s uzákoneným jazykom nemôže vystupovať len proti tým, čo mu nerozumejú (ak napr. neviem po slovensky a prejdem na miesto, ktoré oddeľoval nápis ´Nevstupovať, hrozí úraz!´ a privodím si ho, je to samozrejme moja chyba a musím za ňu niesť plnú zodpovednosť a následky), ale aj proti väčšine, ktorá mu rozumie, ale naopak nerozumie jazyku, ktorým hovorí napr. ten spomínaný španielsky týpek.

Teda, ak mi ten povie: "Mohol by si mi priateľu (negrito) ukázať, kde je metro", tak mu predsa ako neznalý idiot nerozbijem hubu len preto, že si myslím, že ma nazval negrom. A toto je pointa toho, o čom je prípad Evra vs Suárez, toto je to, na čo poukazuje Barnes, pripomínam, že ex-futbalista tmavej pleti a navyše Angličan.

Nevedomosť teda, pravdivo povedané, neospravedlňuje, nevedomosť je len výhovorkou a to tak na strane Suáreza, ktorý mal ako dospelý svojprávny muž so skúsenosťou so životom v Európe vedieť, čo slovo neger znamená a že negrito akokoľvek nekonfliktné slovo je až príliš podobne znejúce a že z toho číha dosť veľký prúser, tak na strane FA a tiež Evru, ktorí úplne alibisticky a tendenčne popierajú základný bod multikulturalizmu, teda implentovanie zvyklostí jedného národa, do zvyklostí iného a to nenásilnou formou, navyše s nutnosťou rešpektovať to, čo národ robí národom, to na čo je hrdý, to, čo žije.

Jednoducho povedané, ak mal Suárez vedieť, že neger a negrito znejú veľmi podobne, mal to vedieť aj Suárez a určite aj FA a tá navyše mala vychádzať práve z tohto bodu. Jedine, že by mala naozaj preukázateľný dôkaz, že Suárez Evru rasisticky urazil.

"Pred 20 rokmi v Anglicku tí istí ľudia, čo teraz Suáreza odsúdili z rasizmu, ani nevedeli, čo rasizmus je. Prečo teda teraz obviňujú sami seba?" pýta sa aktuálne 48-ročný rodák z Jamajky spomínajúc na to, že aj on si za svojej kariéry toho vypočul dosť, teraz sa ale prekvapivo zmenili pomery.

Navyše dodáva: "Keď hrá Man Utd v Liverpoole, tak 10 tisíc jeho fans pravidelne kričí: ´zlodejskí scouseri´. Rád by som teda bol, keby boli potrestaní. A to platí aj o tých liverpoolskych, ktorí protivníkov z Man Utd oslovujú: ´vy macns a pod.´"

"Ako to teda teraz je? V rasizme by mala byť nulová tolerancia, v aktuálnom prípade je to len hon na čarodejnicu," hovorí a ja ho mierne poopravím - ide o hon na jednu čarodejnicu, či presnejšie na jedného čarodejníka, ktorým je Luis Suárez.

"Tým, čo Suárez Evrovi povedal pripustil, že zrejme nemal na mysli, že to, čo povedal, bolo nejako dôležité, pretože platí, že pokojne mohol povedať, že nikdy nič také nevyslovil," dopĺňa Barnes.

Tak ako teda, milá FA?

Aktualizováno Pátek, 23 Prosinec 2011 01:11
 

Přidat komentář

LFCWAY.COM si vyhradzuje právo mazať všetky komentáre, či ich časti, ktoré porušujú pravidlá slušného správania sa. Buďme teda ľudia a podľa toho sa aj správajme :)

Ako si vložiť fotku (avatar) k nicku?


Vlož za pomoci BBCodes do komentárov viac smajlíkov - klikni na návod


Bezpečnostní kód
Obnovit

ŠTATISTIKY 2014/15 (po zápase s Man City 2:1)

GÓLY
10 Gerrard, Sterling 5 Lallana, Coutinho 4 Balotelli, J. Henderson
ASISTENCIE
11 Sterling 10 J. Henderson 7 Coutinho 4 Lallana
ZÁPASY (všetky súťaže)
40 Mignolet 38 J. Henderson, Coutinho 37 Škrtel 35 Sterling 33 Gerrard, Moreno
POČET MINÚT (všetky súťaže)
3643 Mignolet 3286 J. Henderson 3190 Škrtel 3085 Sterling 2832 Coutinho 2787 Moreno 2612 Gerrard 2540 Moreno
BODOVANIE HRÁČOV (na základe reviews, všetky súťaže)
27 Sterling, Coutinho 20 J. Henderson 17 Škrtel 13 Mignolet 8 Gerrard... -8 G. Johnson - 10 J. Enrique -18 Marković, -24 Lovren
HRÁČ ZÁPASU (všetky súťaže)
7 Sterling, Gerrard 5 Coutinho 4 Mignolet 3 J. Henderson, Emre Can
ŽLTÉ KARTY (všetky súťaže)
9 Gerrard 8 Škrtel 5 Lucas Leiva, J. Henderson, Balotelli, Moreno, Lovren 4 - Coutinho, Emre Can
ČERVENÉ KARTY (všetky súťaže)
1 Marković, Borini
HODNOTENIE (posledných 10 zápasov, škála 1 až 5, na hodnotenie na základe reviews)
2, 4, 2, 3, 2, 2, 3, 2, 2, 3 = priemer 2,5
FORMA (posledných 10 zápasov)
V P V V V V R V V R
ZRANENIA
10.3. Flanagan (koleno) 12.3. Gerrard (sval), J. Enrique (noha), Br. Jones (noha) 22.3. Lucas Leiva (triesla), 1.4. Ibe (koleno)

Krátke správy

Lloyd Jones putuje do IV. ligy

19-ročný stredný obranca U21 Lloyd Jones bude mesiac hosťovať v štvrtoligoom Accringtone Stanley. Pre urasteného stopéra je to už druhá krátkodobá hosťovačka v tejto sezóne začiatkom roka 2015 pôsobil takisto v tíme z League Two Cheltenhame.

 
Poznáme zostavy All Stars Game

Charitatívny zápas hviezd, v ktorom sa 29.3. na Anfielde proti sebe postavia výbery Stevena Gerrarda a Jamieho Carraghera, už pozná zostavy. Pozrite si video.

 
Liverpool pozná dátum odvety FA Cupu s Blackburnom

8.4. je dátum, ktorý si fanúšikovia The Reds istotne dobre zapamätajú.

Od 20.45 sa totiž v Ewood Parku hrá opakovaný zápas štvrťfinále najstaršej pohárovej súťaže sveta.Víťaz tohto duelu sa v boji o finále postaví proti Aston Ville.

 
LFC sa v FA Cupe môže s Arsenalom stretnúť až v prípadnom finále

Víťaz štvrťfinále FA Cupu LFC vs Blackburn sa v semifinále predstaví v Birminghame, kde sa stretne s Aston Villou. Rozhodol o tom žreb.

Istým teda je, že The Reds sa v aktuálnej edícii najstaršej futbalovej súťaže sveta s obhajcom Arsenalom stretnú najskôr vo finále. Najprv ale treba zvládnuť opakovaný duel s Rovers a potom aj ten proti Villans.

 
Wilson zariadil výhru v miniderby

Famózny obrat LFC U21 dokonal v 3. minúte nadstaveného času derby s Evertonom parádnou strelou spoza 16-ky Harry Wilson. Ofenzívny futbalista prišiel na ihrisko v 64. minúte a bol aj pri vyrovnávajúcom góle The Reds, ktorý po jeho priamom kope strelil v 73. minúte Cleary, írsky mladík v deň zápasu (9.3.) oslavujúci 19. narodeniny.

V dueli sa na prvých 45 minút predstavil aj Mamadou Sakho, ktorý ho bral ako dobrý dôvod na naberanie kondície a zápasovej praxe po zranení. Späť bol po čase aj Jack Dunn, v minulej sezóne najlepší strelec U21. Derby mohlo vidieť aj červenú kartu, resp. Jordan Williams, ktorý v závere duelu nešetrne sklzom zašiel do protihráča.

LFC sa týmto víťazstvom bodovo dotiahol na lídra Barclays Under 21 Premier League Division 1 Man Utd, má ale rovnako ako Tottenham o zápas menej.

LFC - Everton 2:1

góly: Cleary, H. Wilson

zostava: Vigouroux - J. Williams, L. Jones, M. Sakho (46. B. Smith), Maguire, O´Hanlon (32. Cleary), Stewart, Branagan, Dunn (64. H. Wilson), Canós, J. Sinclair

 
Chce niekto ísť na Liverpool FC Players’ Awards 2015?

Máme možnosť zakúpenia lístkov na Liverpool FC Players’ Awards 2015, oficiálny galavečer usporadúvaný klubom je aj o fanúšikoch, ak je tu teda niekto, kto by sa rád tejto "party" zúčastnil, nech sa ozve tu v diskusii, alebo potom na [email protected]

 

Liverpool FC

názov: LIVERPOOL FC
založený: 15.3. 1892
klubové farby: červená
prezývky: The Reds, LFC, Merseysiders

káder 14/15, stiahni: foto v plnom rozlíšení
majiteľ: Fenway Sports Group (USA)
štadión: Anfield (45.276 divákov)
úspechy: 18x majster Anglicka, 5x Liga majstrov (PEM), 3x Európska liga (Pohár UEFA), 7x FA Cup, 8x League Cup, 15x Community Shield, 3x Európsky Superpohár

Infobox

►►® LFCWAY_COM (v prevádzke od októbra 2008)
►► preklady, vlastné články, blogy, glosy, A-team, Akadémia, previews, zápasové komentáre, špeciály, rozhovory s fans, Fantasy League, lístky na zápasy, grafika, štatistiky, hráči na hosťovaniach, súpiska A-team, súpiska Akadémia, rozpis zápasov a výsledky A-teamu, rozpis zápasov a výsledky U21, rozpis zápasov a výsledky U18, vaša ideálna zostava, tipy redakcie, fanzone, komix, história LFC, chorály, videosekcia
►► lfcway.com_chat: porozprávajte sa s ďalšími fans The Reds
►► redakčný_tím
►► lfcway.com_VIDEO: naše videá

 


►► Chceš nám pomôcť s aktualizáciou webu?
►► Máš nápady, ktoré by ho mohli skvalitniť?
Staň sa súčasťou redakcie LFCWAY.COM !!!
►► Hľadáš priestor, kde by si si mohol oddýchnuť od bulváru a špekulácií a prečítať si aj niečo iné?
►► Chceš vymeniť banner či umiestniť reklamu u nás?
Kontaktuj nás na a [email protected]

 


pre fans baseballu

bazénová chemie

fórum pre tipérov

Sportuj.com

Posledné komentáre

 • Coutinho podpisal pred nedavnom zmluvu na nieco vyssie ako 80k/w libier... Sterl... čítaj viac
  napísal Jamie23
 • Vy jste mě ale špatně pochopili :-D :-D hodnotil jsem jen zápasy s Burnley a S´t... čítaj viac
  napísal Xabi18
 • tak ak ma 35 tyzdenne tak potom je tych 130 co pyta raz vela zaskuzi si viac aj ... čítaj viac
  napísal saty7
 • Lucas je zly priklad,tam je to jedno,ci je pred,alebo po zraneni,ale velmi dobry... čítaj viac
  napísal trapy
 • Môj názor je, že Raheema si treba každopádne udržat, ano, hoci aj za také prachy... čítaj viac
  napísal Rob Roy
 • Hendo odmietol 80tis./week,ale to bolo este na jesen.Novinari,co sa nezmozu na n... čítaj viac
  napísal trapy
 • na takychto informaciach je zavse kopec nepravdy .. v zasade by som ale pri konr... čítaj viac
  napísal kwopor
 • btw cital som nieco ze aj henderson odmietol novu zmluvu kvoli platu co je natom... čítaj viac
  napísal saty7
 • rozhodne by som ho nenechal pytat si kolko sa mu zaziada nemam presne info otom ... čítaj viac
  napísal saty7