LIVERPOOL FC, FUTBALOVÝ TEAM PREMIER LEAGUE

neprihlásený užívateľ

Academy news

Všetky info o mládeži LFC >> KLIK

Zápasy - program

PRE 15/16 (V) - HJK 1.8. 18:30, PREVIEW >>
PRE 15/16 (V) - Malajzia XI 24.7. 14:45, PREVIEW >> 1:1
PRE 15/16 (V) - Adelaide 20.7. 11:30, PREVIEW >> 2:0
PRE 15/16 (V) - Brisbane 17.7. 10:45, PREVIEW >> 2:1
PRE 15/16 (V) - Thajsko All-Stars 14.7. 15:00, PREVIEW >> 4:0
::rozpis a výsledky 15/16
::ako a kde pozerať LFC
::stats hráčov 14/15

Tabuľka Premier League

DÔLEŽITÉ INFO:

Pomôž lfcway.com a staň sa redaktorom vyprofilovaného webu o Liverpool FC. Baví ťa písať, robiť grafiku, videá? Kontaktuj nás na [email protected]
Liverpool FC - LFCWAY.com > News > Liverpool FC > Brendan Rodgers nakupuje, díl první
Brendan Rodgers nakupuje, díl první
Napsal uživatel Švandik    Úterý, 21 Duben 2015 18:57

Tři roky, šest přestupových oken, čtyřiadvacet nových hráčů, více než dvě stě milionů liber a nula trofejí. Schopnost Brendana Rodgerse přetavit investované libry v úspěch zdá se býti žalostnou. Komplexně můžeme považovat příchody na Anfield za zpackané, jak si ale vedou jednotlivci? Pojďme se podívat na posily z první Rodgersovy sezóny.

Nový manažer, nový začátek. V červnu 2012 se kormidla potápějící bárky jménem Liverpool FC chopil Brendan Rodgers a mnoho příznivců si od mladého manažera slibovalo návrat slavné jmenovky na výsluní světového fotbalu. Změna manažera neznamená pouze nový impuls, ale také nové tváře do kabiny.

Brendan Rodgers si v první sezóně ve funkci manažera The Reds přivedl sedm hráčů a dosáhl s nimi na sedmé místo. Sice došlo oproti sezóně 2011/12 k vylepšení konečné pozice o jednu příčku, ale upřímně, každý očekával víc a po letech strádání se nebylo fanouškům Liverpoolu co divit.

Ačkoli umístění tomu příliš neodpovídá, z hlediska porovnání využitelnosti nakoupených hráčů a jejich cen se v konečném součtu jednalo o dost možná nepovedenější sezónu Brendana Rodgerse. Alespoň co se přestupů týče. (Ceny budou čerpány z lfchistory.net - pozn. red.)

Jak už bylo zmíněno, do Liverpoolu v sezóně 2012/13 přicestovalo sedm nových hráčů. Klubovou pokladnu taková legrace stála zhruba padesát milionů liber. Na prodeji hráčů mohl Liverpool vyinkasovat maximálně patnáct milionů liber, nicméně tak to v dnešním světovém fotbale chodí a výdaje na přestupy u velkoklubů velmi často převyšují zisk z prodeje hráčů.

Fabio Borini (AS Řím) - 10,4 mil. liber

V červnu 2012 čerstvě jednadvacetiletý Ital se stal první posilou Brendana Rodgerse. Bývá to pravidlem, manažer si z bývalých působišť přivádí hráče, které dobře zná a zapadají do jeho filozofie. Také na Boriniho s Rodgersem toto nepsané pravidlo sedí dokonale. Rodgers v minulosti působil u mládežnických výběrů Chelsea FC a právě tam se setkal s Fabiem Borinim.

Co víc, Rodgers se osamostatnil, odešel do Swansea a Boriniho přivedl do velšského klubu na hostování. Ital se manažerovi odměnil šesti brankami v devíti zápasech a zdálo se, že spolupráce Rodgerse s Borinim by mohla nést ovoce. „Fabio pasuje do modelu, který se tu snažíme vybudovat nejen momentálně, ale i do budoucna. Je to talentovaný hráč, který střílí branky a vášeň je důležitou součástí jeho hry. Myslím, že fanoušci si jej zamilují,“ komentoval jeho příchod manažer The Reds.

Do Liverpoolu už Borini přicházel z AS Řím a ihned ve svém debutu na Anfieldu vstřelil gól v Evropské lize proti běloruskému FC Gomel. Zdálo se, že by opět spolupráce Severního Ira s Italem mohla být úspěšná. Takový pocit ale netrval dlouho. V říjnu si Borini zlomil nohu a záhy po návratu na trávníky došlo ke zranění ramene. Borini tak strávil téměř celou první sezónu v Liverpoolu na marodce.

V druhé sezóně se Borini měl rozehrát v Sunderlandu a nutno podotknout, že to nebyl špatný krok. Rtuťovitý Ital nastupoval pravidelně, vydobyl si pozici exekutora pokutových kopů a ve všech soutěžích vsítil deset gólů. Útočník, jenž vlastní trademark na specifický způsob oslavy gólu, byl v Sunderlandu dokonce zvolen fanoušky jako Young Player of the Year. Sunderland v létě o Boriniho projevil zájem na trvalý přestup, ale útočník odmítl s tím, že se chce porvat o šanci v Liverpoolu.

Dnes Borini sbírá starty v prvním týmu pouze sporadicky. V Premier League letos odehrál 382 minut, jaký to rozdíl oproti více než dvěma tisícům minut ze Sunderlandu.

Živel: „Bojovník, jenž hraje především srdcem, avšak na LFC to prostě nestačí. Jak jinak charakterizovat sice sympatického, ale přesto průměrného útočníka, jehož gólová potence minimálně na ostrovech je velmi špatná, vyjma zápasů s Newcastlem. Tato investice prozatím moc nevyšla, avšak paradoxně na tomto nákupu mohl Rodgers v létě vydělat.“

Švandik: „Když Rodgers prohlásil, že si ho fanoušci zamilují pro jeho styl hry, trefil se mi do noty. Vždy když přijde na hřiště, nevynechá jediný souboj, trochu mi připomíná Dirka Kuyta. Vždy mu za odměnu přeju gól. Bohužel, zranění mu zhatila první sezónu, další šance dostával pouze sporadicky a branka jako by pro něj byla zakletá. Pokud by se skloubila jeho pracovitost s talentem a technikou jiného italského hráče Liverpoolu, měli bychom útočníka světového formátu. Jako náhradník by byl dobrý, ale s takovou vizí za deset milionů liber nejspíš nebyl kupován.“

Verdikt: 

Joe Allen (Swansea City) - 15 mil. liber

Druhý do party Rodgersových starých známých. Allen by se přitom měl v ideálním světě objevit v Liverpoolu nejdříve až o rok později. Ideálním světem rozumějme ten, ve kterém se dodržují smlouvy a dohody. Brendan Rodgers totiž při odchodu ze Swansea podepsal dohodu, že svému bývalému zaměstnavateli nebude po dobu dvanácti měsíců přetahovat hráče.

Patnáct milionů důvodů proč porušit dohodu je ale pádný argument. Vedení Swansea nakonec na přestup kývlo a příchodu Allena na Anfield, navzdory dohodě a smlouvě do roku 2015, nic nebránilo.

Joe Allen do Liverpoolu přicházel už jako osminásobný reprezentant Walesu a za sebou měl také zkušenost v podobě čtyř utkání na olympijských hrách v Londýně. „Je to unikátní britský hráč, kterého neoberete o balón. Na míči je fantastický. Zároveň má skvělou hru tělem a na 22letého hráče je vysoce inteligentní,“ poslal Rodgers komplimenty na Allenovu adresu.

Velšan měl složitou pozici, ve středu hřiště mohl hrát nesmrtelný Lucas, s nálepkou předraženého Jordan Henderson a nezapomínejme ani na legendu Anfieldu Stevena Gerrarda. Allen přesto začal nastupovat v základu a nebýt zranění na konci sezóny, přidal by jistě víc než 27 utkání v Premier League. Zajímavé bylo, že ačkoli jej Rodgers vychválil a později Allena tituloval jako „velšského Xaviho“, Allen nepřihrál ani na jeden gól a po jedné brance vstřelil pouze v Evropské lize a FA Cupu.

Jak Allen první sezónu skončil, tak načal tu druhou - zraněním. Jako kdyby se Rodgers rozhodl, že si z bývalých svěřenců přivede pouze ty, kteří jsou náchylní ke zranění. V lednu Allena potkalo ještě jedno kratší zranění, přesto si připsal dalších 24 utkání v nejvyšší soutěži a dokonce i první asistenci na gól v zápase s Manchesterem United. Poněkud vtipně k ní přišel díky tomu, že byl faulován a Steven Gerrard proměnil pokutový kop.

Když jsme hovořili o zranění, ani v letošní sezóně se Allenovi nevyhnula. Nejen, že chyběl celé září, ale také v období Vánoc. Přesto si v okamžiku, kdy se zranění vyřádila i na Lucasovi a Gerrardovi, připsal starty téměř vždy, kdy to bylo možné.

Živel: „Manažerův oblíbenec, kterému se však střídavě daří prorazit do sestavy. Střed zálohy Henderson-Allen mohl být již zavedenou dvojicí, nebýt Joeových četných zranění. V současné době z mého pohledu platný člen týmu.“

Švandik: „Brendan Rodgers dostal do vínku schopnost, která se dá nazvat Danajským darem. Pokud něco hodnotí, byť s nejlepšími úmysly, bývá často mimo mísu. Joe Allen je podobný dříč jako Fabio Borini a ve středu hřiště je schopný odedřít i nemožné vedle chodících spoluhráčů. Přirovnávat jej ale k Xavimu vyvíjí na Allena zbytečný tlak a posměch. Bezpochyby by se daly přivést lepší alternativy do středu zálohy, ale za krok vedle bych příchod Allena neoznačil i s vědomím 15milioné cenovky. Přeci jen hráči z Ostrovů bývají předražení, taková je běžná praxe.“

Verdikt: 

Oussama Assaidi (SC Heerenveen) - 3 mil. liber

Assaidi se stal třetí posilou Brendana Rodgerse a zřejmě také tou nejméně očekávanou. Jako blesk z čistého nebe přišlo oznámení, ve kterém vedení Liverpoolu vítalo nového hráče. „Rychleji běhá s míčem než bez něj. Je to pravák, ale hraje na levém křídle. Dokáže vytvořit šanci z ničeho a má neskutečnou kontrolu nad míčem. Pod Rodgersem by měl vzkvétat,“ chválili Maročana spoluhráči z Heerenveenu.

Assaidi pod Rodgersem nevzkvétal. Těžko se popisuje působení někoho, kdo za Liverpool odehrál všehovšudy dvanáct utkání, ale možná právě to vypovídá za vše. Jedinou stopou, kterou v liverpoolské historii Assaidi zanechal, tak zřejmě bude fakt, že se stal prvním hráčem původem z Maroka, který dres The Reds oblékal.

Větší stopu Assaidi zanechal ve Stoke City, kde hostoval v loňské a také na začátku letošní sezóny. Vloni u Potters vstřelil dokonce i čtyři góly, letos to ale bylo trápení. Se službami marockého hráče se proto rozloučilo nejen Stoke, ale i Liverpool. Momentálně nastupuje za Al Ahly. Pozitivem je, že Liverpool na Assaidim neprodělal a prodal jej do Dubaje se ziskem.

Živel: „Hvězda v Nizozemsku, která doplatila na moc velký rozdíl mezi úrovní obou lig. Rodgerse může hřát u srdce snad jen jeho branka do sítě Chelsea v loňské sezoně (byl na hostování ve Stoke).“

Švandik: „Nechápal jsem kdo a proč do Liverpoolu přichází. V životě jsem o tomto hráči neslyšel a jestli měl pár pěkných videí na YouTube... ta by se dala sestříhat snad i pro Koncheskyho s Degenem. Nehodný hráč Liverpoolu. Alespoň odešel za více peněz, než přišel.“

Verdikt: 

Nuri Sahin (Real Madrid) - hostování

O Sahinovi by se daly napsat stohy papíru. V šestnácti letech vtrhl do Bundesligy v dresu Borussie Dortmund a stal se nejen nejmladším hráčem v historii nejvyšší německé soutěže, ale také jejím nejmladším střelcem. Stát se v tak nízkém věku stabilní součástí sestavy účastníka Bundesligy, to musí zahrnovat velkou dávku talentu. Jenže stát se velmi vytěžovaným hráčem v dorosteneckém věku má i svá úskalí.

Kolem Sahina začaly jako supi kroužit největší fotbalové kluby na světě a mladý Sahin si zvolil krok z nejtěžších - stěhoval se do královského Realu Madrid. Jak se dalo předpokládat, na mladého Turka to bylo příliš a nedokázal se prosadit. To otevřelo možnost Liverpoolu získat už 24letého Sahina do svých řad alespoň na hostování.

Jaké bylo překvapení, když Rodgers začal Sahina nasazovat ihned za útočníky. „Brendan Rodgers po mně chtěl, abych hrál jako desítka. Ale já pod útočníky nehrávám. Mluvil jsem s ním o tom, říkal mu, že to není moje pozice, ale on neodpovídal. Díky Bohu, že už nemusím pod Rodgersem hrát,“ zkritizoval Sahin před dvěma lety manažera The Reds.

Za čtyři měsíce odehrál Sahin za Liverpool pouze dvanáct utkání a vstřelil tři góly. Rodgers, mnohdy pokládán za manažera, který pracuje rád s mladými talentovanými hráči, nenašel se Sahinem, prototypem talentovaného hráče, společnou řeč a jejich cesty se rozešly dříve než se očekávalo.

Živel: „Velké zklamání z plného nevyužití potenciálu tohoto nadějného mladíka se mi vždy vrátí, jen co slyším jeho jméno. První zápas měl sice excelentní, postupem času se však ukázalo jak mu nesedí nová pozice, kterou mu Rodgers našel a na kterou nebyl zvyklý. Analogie jsem se bál u Emre Cana na stoperu, naštěstí se ukazuje, že vcelku zbytečně.“

Švandik: „Na Sahina jsem se moc těšil a nakonec si říkám, že mi v paměti nijak neutkvěl. Přišel, nic moc nepředvedl a odešel. Bohužel hrál mimo pozici, sám si na to později stěžoval. Podle mě mohl Liverpoolu hodně přinést, ale Rodgers jeho zapracování absolutně nezvládl. Jediné, co nás může těšit, že nestál velké peníze, ale provar to byl od Rodgerse i tak ukázkový.“

Verdikt: 

Samed Yesil (Bayer Leverkusen) - 1 mil. liber

Samed Yesil přišel jako velký talent německé kopané. V mládežnických reprezentačních kategoriích od U16 do U19 vstřelil 25 branek za 29 zápasů. Impozantní statistika, ke které přidal 57 gólů v 71 kláních mládežnických týmů Leverkusenu v průběhu dvou let.

Co čert nechtěl, Yesil nedostal příležitost svůj talent plně rozvinout. Ne však kvůli přehlížení Rodgersem, jako v případě Sahina, ale kvůli častým zraněním. Dvě vážná poranění kolena Yesila na dva roky vyřadila z tréninkového procesu a až v letošní sezóně se několikrát dostal na hřiště s týmem do 21 let. Za A-tým odehrál pouhá dvě utkání, lépe řečeno 126 minut.

Živel: „Německý mládežnický reprezentant s nálepkou velkého talentu toho příliš neodehrál ani v Leverkusenu, konkrétně jeden zápas. Rodgers za milion koupil zajíce v pytli a nevyndal jej z něj.“

Švandik: „A další ze série tzv. injury prone players. Až mi to začíná připomínat Arsenal, jak početná kolona se v poslední době usídlila na marodce. Yesil se nedá hodnotit, pověst velkého talentu ho předcházela, bohužel ji ani neměl šanci naplnit. Nastartovat kariéru už se mu nejspíš nepodaří, naštěstí stál i na talentovaného mladíka relativně nízkou sumu.“

Verdikt: 

Daniel Sturridge (Chelsea FC) - 12 mil. liber

Rodgers měl možnost potkat také Sturridge poprvé v Chelsea. Anglický útočník totiž v Manchesteru City neudělal díru do světa, přesto v něm dřímal velký talent, kterého si všimli právě na Stamford Bridge. Za Chelsea ale Sturridge nastupoval velmi často ze strany jako křídlo a to se mu moc nelíbilo.

Sturridge chtěl hrát jako hrotový útočník, zároveň v Chelsea platil za poměrně slušného spalovače šancí a tak došlo k tomu, že v nouzi nejvyšší po službách Sturridge sáhl klub z Liverpoolu. V zimě 2013 totiž zůstal Brendanu Rodgersovi použitelný pouze jediný útočník Suárez, zatímco Carroll a Borini bojovali se zdravotními lapáliemi.

Sturridge dostal důvěru na vytouženém hrotu útoku a vedle Suáreze zázračně ožil. Ihned při debutu v FA Cupu proti Mansfield Townu vstřelil gól a v prvním ligovém utkání na Old Trafford jakbysmet. Start jako z partesu dokonal na začátku nadcházející sezóny. Suárez nemohl z důvodu disciplinárního trestu nastoupit a vše zůstalo na Sturridgově potenci. Sturridge se prosadil v osmi z prvních deseti zápasů loňské sezóny a nastartoval bláznivou sezónu.

V prosinci si musel dát nucenou pauzu kvůli zranění, ale i po návratu potvrzoval formu a střílel jeden gól za druhým. Do nové sezóny měl vstoupit po odchodu Uruguayce do Barcelony jako hvězda číslo jedna, jenže se stalo, co se stát nemělo. Sturridge se po třetím kole zranil a ačkoli to mnohokrát vypadalo na návrat, opětovná zranění jej vyřadila ze sestavy až do konce ledna.

Ihned po návratu se Sturridge trefil do sítě West Hamu, jenže od té doby je to trápení a Sturridge pouze hledá ztracenou formu.

Živel: „V Chelsea se mu díru do světa udělat nepodařilo, avšak zaujmout Rodgerse dokázal a jeho důvěru mu splatil vrchovatě. Společně se Suárezem mu to klapalo, bez něj už to bylo horší a poslední dobou se přetvořil v dokonalého koncového hráče, u něj skončí každá akce. Posledními výkony mi velmi připomíná Milana Baroše, který se také jako renomovaný kanonýr začal utápět v kličkách namísto střílení branek…..“

Švandik: „Nechci se opakovat, ale zase kluk z porcelánu. Nicméně povedený nákup. Sturridge výborně pracuje s míčem, těžko se odzbrojí od míče, jen by mohl hrát víc týmově. Už vloni, když mu to klapalo se Suárezem na výtečnou, bylo vidět, že by chtěl být ústřední postavou on. Letos tu možnost má, ale i díky zranění je to především trápení. Snad se dá přes léto dohromady a bude zase pálit ostrými, kvalitu na to rozhodně má.“

Verdikt: 

Philippe Coutinho (Inter Milan) - 8,5 mil. liber

Druhou zimní přestupovou akvizicí v první sezóně Brendana Rodgerse se stal Philippe Coutinho. Kudrnatý Brazilec byl považován za „budoucnost Interu“, přesto se v milánském klubu příliš neohřál a putoval na Anfield. „Miluji hráče, kteří dělají rozdíl. Věděl jsem o něm od patnácti let a sledoval ho už v Brazílii. Inter jej nechtěl prodat, ale udělali jsme vše pro to, abychom jej sem přivedli a on si naštěstí Liverpool vybral. Je to báječný talent, skvělý technik a opravdu se těším, až jej uvidím pracovat,“ těšil se na Coutinha Rodgers.

Po příchodu do Liverpoolu Coutinho začal naplňovat slova Severního Ira a v pouhých třinácti zápasech připravil svým spoluhráčům sedm gólových situací. V nadcházející sezóně Coutinho opět bavil diváky, přesto jej Rodgers poměrně často střídal. Coutinho nebyl fyzicky zcela připravený na anglickou kopanou a mnohdy v druhém poločase šlapal vodu.

V letošní sezóně už se ale stal tahounem týmu a jeho finesy musí bavit i fanoušky soupeře. Z Coutinha čiší radost z fotbalu a snaží se ji rozsévat kolem sebe. Bohužel se v sezóně nenašel nikdo, kdo by s ním dokázal vytvořit zdatný tandem, jako se to vloni povedlo Suárezovi se Sturridgem. Mnohdy tak zůstanou Coutinhovy myšlenky bez adresáta, to však není ani tak chyba subtilního Brazilce jako jeho spoluhráčů. Pokud dostane kvalitní spoluhráče, Liverpool okolo něj může postavit nový úspěšný tým.

Živel: „Fantastická koupě, zde není vůbec co řešit! Mladý Coutinho se velmi nadějně předvedl ihned po svém příchodu a nyní je hlavní motor a zdroj nápadů pro hru celého LFC. Fakt, že dokáže i pracovat pro tým a nemá hvězdné manýry ohledně smlouvy mu může jen pomoci. Pokud se vedení podaří jej udržet, může se kolem něj začít právě kolem něj budovat tým.“

Švandik: „Nejlepší nákup za éry Brendana Rodgerse. Dnes by měl cenu přinejmenším trojnásobnou, osobně si myslím, že i vyšší. Ze začátku střídal dobré výkony s horšími, ale vypracoval se, vyzrál, zvykl si na Premier League a dnes je jedním z nejzábavnějších (a možná i nejlepších) hráčů na Ostrovech. Okolo Liverpoolu se neustále skloňuje jméno Raheema Sterlinga, ale podle mě stojí současný Liverpool v ofenzivě právě na Coutinhovi. Až si říkám, že je mi ho v Liverpoolu líto a dovedl bych si ho představit v Barceloně. Fantastický hráč.“

Verdikt: 

 

Zdroje: lfchistory.net, transfermarkt.co.uk, liverpoolfc.com, skysports.com, theguardian.com

Aktualizováno Úterý, 21 Duben 2015 22:35
 

Přidat komentář

LFCWAY.COM si vyhradzuje právo mazať všetky komentáre, či ich časti, ktoré porušujú pravidlá slušného správania sa. Buďme teda ľudia a podľa toho sa aj správajme :)

Ako si vložiť fotku (avatar) k nicku?


Vlož za pomoci BBCodes do komentárov viac smajlíkov - klikni na návod


Bezpečnostní kód
Obnovit