Talking point: Kvalita a psychická sila v jednom, famózni Bobby a Fab

Liverpool má po piatich ligových kolách sezóny 2019/20 na konte 15 bodov. Vyhral všetky zápasy, navyše teraz s Newcastlom potvrdil niečo, čo z neho robí veľký tím.

Veľký tím

Skorý gól Magpies mi na pár chvíľ privodil myšlienky na predzápasový rozhovor s fanúšikom súpera, ktorý na základe svojej intuície predpovedal, že Newcastle na Anfielde niečo uhrá. Pohľad na súpera, ktorý je v deviatich hráčoch nasáčkovaný na vlastnej 16-ke, vyvolával isté pochybnosti, rovnako tak sčasti aj pohľad na časomieru, ktorá pomaly ale isto ukrajovala z polčasového prídelu.

A potom prišiel na trávnik Bobby .. ok, ale o tomto až v ďalšom bode.

Čo chcem povedať teraz je, že dnešný Liverpool má tak enormnú kvalitu – aj psychickú, že nielenže zvýšenou aktivitou dokáže reagovať na priebežné skóre, ale si aj dokáže vypracovať gólové šance, a čo je najdôležitejšie, ich aj premeniť.

Hráč NUFC Willems v 7. minúte parádne trafil, Sadio Mané ale v 28. ponúkol rovnako pohľadný kúsok, aby sme ešte pred prvou prestávkou opäť zásluhou gólu nášho senegalského top class forwarda otočili skóre. Definitívne a nezvratne.

Suma summarum – je len málo, či lepšie povedané minimum situácií, herných pasáží, kedy Liverpool stráda, kedy sa s nepriaznivými okolnosťami ťažšie vyrovnáva. Fakt je, že po rokoch tu máme špičkový tím, (a teraz to zopakujem, lebo sa to hodí) ktorý sa vo všeobecnosti nevzdáva a má enormnú kvalitu i výraznú psychickú odolnosť, aby zápasy dotiahol do zdarného konca. Tak si to užívajme. Ale, samozrejme, s nohami na zemi. Ten káder je strašne strašne úzky a stať sa v predlhej sezóne môže všeličo.

Si senor

Give the ball to Bobby and he will score.

Možno pre niekoho prisilný podtitulok, ale ono to naozaj tak je.

Úspech LFC je bytostne závislý od formy Roberta Firmina. Ono aktuálne môžeme na twitteri či rôznych fórach vidieť ankety, či je tento brazílsky futbalista najlepšou deviatkou v lige. Podľa mňa úplne zbytočná strata času – vytvárať takéto ankety i na ne odpovedať. A už vôbec sa uapodievať fans konkurenčných tímov, ktorí argumentujú tím, že čojaviem Agüero i Abrahama majú na konte viac gólov.

To, čo urobí Bobby pre tím, pre LFC je na nezaplatenie. Ak je v pohode, je dokonalým tmelom medzi Maném a Salahom, teda medzi našimi najgólovejšími hráčmi. JE navyše dokonalým spojivom medzi útokom a zálohou. Je elegantný, nestráca lopty, bráni ako ktorýkoľvek špičkový obranca.

V dueli s Newcastlom prišiel na trávnik až v závere I. polčasu, po tom ako sa zranil Origi. Už pred duelom som v MATCH CENTRE vravel, že to bude bez Bobbyho ťažké – lebo inteligencia, herná kvalita, herná pohoda.

Firmino prišiel na trávnik za stavu 1:1. Potrebovali sme do polčasu ešte jeden gól, potrebovali sme pred prestávkou premeniť zvýšenú aktivitu na zápasový obrat. A tak Bobby dokonalým pressingom a ochotou odobral loptu súperovmu hráčovi presne tak, ako to robí. A potom prihral do šance Manému presne tak, ako to robí.

Potrebujeme, aby si udržal formu vo väčšej časti sezóny. Potom to môže byť naozaj super aj z hľadiska naplnenia snov a ambícií.

Rodzdielový Mané

Keď prehrávaš, potrebuješ zvýšiť snahu, pressing, potrebuješ si vypracovať a celkom isto aj premeniť šance. A v dueli so „strakami“ tu na to bol Sadio Mané.

Famózny vyrovnávajúci gól, skvelý nábeh a dôraz pri tom, ktorý rozhodol o troch bodoch.

Škoda hetriku, resp. ofsajdu, ktorý mu ho nedovolil zavŕšiť. Každopádne MOTM podľa mňa. Lebo Firmino a Faninho boli úžasní, ale Mané otočil zápas a to sa rovná trom bodom.

Toto je defenzívny záložník

Viem, že Lucas Leiva i Jordan Henderson mali/majú svoje do istej miery sfanatizované a v zásade absolútne nekritické fancluby, ale za mňa len jedno – konečne tu od čias Mascherana máme defenzívneho záložníka. Nielen paródiu na tento post, ale reálnu kvalitu.

Ak by som bol Klopp, tak pri skladaní zápasovej zostavy by som v jednej sekunde vychŕlil 3 mená – van Dijk, Fabinho, Firmino. Toto je naša os, toto je kostra, ktorá je alfou a omegou aktuálnych výsledkov i prípadného úspechu.

Z Fabinha – jeho dôrazu, pohybu, načasovania sklzov, z jeho prítomnosti, boli hráči Newcastlu zavše poriadne otrávení. Bol proste všade tam, kde byť mal. Navyše narozdiel od komikov na DM Lucasa a Henda presne vie, kedy má hru zrýchliť prihrávkou dopredu, kedy ju upokojiť tou krátkou na pár metrov.

Rekord

Výhrou nad Newcastlom sme prvým tímom v ére Premier League, ktorý vyhral 14 po sebe idúcich stretnutí tak, že v každom z nich strelil viac ako jeden gól.