Talking points: Čo robila obrana?

Liverpool vyhral európsky Superpohár v Istanbule. Tu je niekoľko talking points.

1. Čo robila obrana?

Myslím, že sa zhodneme na tom, že Alex Oxlade-Chamberlain nielenže bol v prvom polčase neviditeľný, ale ani akoby sa nesnažil. Zálohu ťahal Fabinho sám. Prvý polčas vyzeral strašne. Mňa však zaujíma, čo robili obrancovia?

Po krajoch sa Chelsea vozila. Keď nakopli The Blues loptu za obrancov Reds, im sa akoby ani nechcelo behať. Buď čakali, že ich zachráni ofsajdová pasca, alebo Virgil Van Dijk. Takého rozčúleného som ho ešte nevidel. Hráči jednoducho neplnili svoje povinnosti smerom dozadu.

Dosť často sa spoliehali na ofsajdové pasce. Problém bol, že toto bola taktika Chelsea. Jednoducho sa dostať za obranu Liverpoolu a ísť na bránu. (A tých šancí mali.) Myslím, že Liverpoolu pomohlo najmä to, že zakončovatelia Chelsea boli kriví a nemotorní.

Nie, takto sa hrať dozadu jednoducho nesmie. Príliš dovoľovať súperovi a spoliehať sa na to, že je tam spoľahlivý brankár alebo Virgil Van Dijk ako Batman, čo odstráni každú prekážku. Problém je ten, že toto sa nestalo prvýkrát.

2. Prihrávky

Dosť častým problémom bol rýchly prechod z obrany do útoku. Liverpool je známy tým, že veľmi rýchlo dokáže zvládať úteky z vlastnej 16ky do súperovej. Neraz sa stalo, že sa kopal roh, niekto odhlavičkoval, dve-tri narážačky a už štyria hráči idú na dvoch súperových obrancov.

V zápase európskeho Superpohára sa tak nestalo. Prihrávky dosť často končili na hráčoch Chelsea FC, niektoré žiaľ smerovali do autu. Buď na nejaký čas vypadla tímová chémia alebo boli chalani nekoncentrovaní. Pretože tých prihrávok kazili strašne veľa vecí, potom sa museli vracať a tak prichádzali o množstvo síl.

3. Podcenili sme Chelsea?

Myslím si, že mnoho fanúšikov Reds nepochopili alebo nechceli pochopiť základne veci. Také typické reči, tento rok je náš, každý zápas vyhráme 7-0 a podobne. Keď im United na Old Traforde dali 4-0, my im dáme 8!

Ok, vo svete počítačových hier je možné všetko. Jedného dňa som si rozbehal legendárnu hru SWOS a vyhral s Lokomotívou Košice všetky súťaže, čo sa dali. (Samozrejme s Robbie Fowlerom, Steve McManamanom a George Weahom v tíme.) Aj vo FIFE sa dá všeličo. Keď sa mi zranil Alisson, kúpim si Oblaka ako dvojku a do zálohy ešte vytiahnem Beckenbauera z nejakej Old edition.

K včerajšiemu súperovi zopár faktov. Za prvé, hrá Premier League a hrá posledné roky na najvyšších priečkach. Ok, nie sú to The Blues s Lampardom, Terrym, Crespom a ja neviem kým, ale stále je to úspešný klub! Môžeme ich nenávidieť za ich peniaze, že si prakticky „kúpili“ celý futbalový svet pred niekoľkými rokmi. Realita je ale tá, že Chelsea je tiež úspešný európsky veľkoklub. Keď nejaký fanšik vyhlási, že ideme ich rozbiť 8-0, zrejme nemá pojem o realite. Veď oni chceli ten pohár vyhrať rovnako ako Liverpool!

Či Liverpool podcenil Chelsea? Ťažko povedať. Toto ani nebolo o tíme ako tak ako skôr o hre. Myslím, že hráči Liverpoolu rozhodne nečakali, že Chelsea bude od začiatku takto škrabať a hrať „kusavo“. Môj názor je ten, že chalani neboli takí koncentrovaní ako mali byť.

4. Klopp, Firmino, Mané a Adrián

Nebudem len negatívny, veď Liverpool získal ďalšiu cennú trofej. Myslím, že po prvom polčase zapôsobil v šatni Klopp. To musel byť neskutočný rachot! Vystriedal Oxlade-Chamberlaina a prišiel Bobby.

Keď šiel Firmino na ihrisko, Klopp mu niečo šepkal do ucha. Ktovie čo, ale ono to zahralo. Obrancovia The Blues sa zľakli. Hneď na začiatku polčasu bol Firmino pred bránkou. Brazílčan nahral Manému, čo nikto nečakal. Sadio vyrovnal. Nádherná chémia!

Sadio v predĺžení otočil skóre a mohol byť hrdinom zápasu. Vymyslel si akciu, ktorú začal, nahral Firminovi, ten mu vrátil a Sadio dal gól na 2-1.

Čo sa týka Adriána, ktovie kedy naposledy chytal. Zápas proti Chelsea FC zvládol veľmi dobre. Mužstvo podržal. Chytil jednu penaltu a preto sa stal aj hrdinom zápasu. Ok, spravil pár chýb a po jeho zákroku strieľali Londýnčania penaltu. Podstatné je však to, že ostal koncentrovaný celý zápas a zvládol ho.

5. LFC je silnejší klub

Iste, bolo tam mnoho chýb. Na kopačky Červených sa prilepilo aj šťastie a penalty sú vždy lotériou. Čo by sme však za to ako fanúšikovia dali pred 2 rokmi? Klub je silnejší a kráča dobrým spôsobom dopredu. Finále európskeho Superpohára je ďalšou cennou trofejou a veľkým krokom Kloppovej éry. (Len tak mimochodom, pohár sa vracia na Anfield po 14. rokoch!)