Talking points: Z Matipa rastie kvalitný stopér

Liverpool zvíťazil na Stamford Bridge.Tu je niekľko talking points.

1. Ťažký zápas

Náročný duel pre LFC, na pôde Chelsea vyhral 2:1

Reds začali naozaj výborne. Prvý gól sadol anglickému obrancovi na nohu a on otvoril skóre. The Blues vyrovnali, ale gól im neuznali. Netrvalo dlho a Firmino zasadil ďalší úder. 0-2 v prvom polčase. Domáci sa snažili, ale buď im chýbala koncovka, šťastie alebo bol proti Virgil van Dijk, či Adrián.

Začiatkom druhého polčasu Firmino mohol skórovať, ale brankár domácich bol proti. Maného hlavičku by som ako veľkú šancu nevidel a odvtedy si nič vážne Reds nevytvorili. Iste, keby Bobby zvýšil na 0-3, dýchalo by sa lepšie.

Bolo 0-2, 30-35 minút dokonca a Chelsea začala hrať. Využila vlastne to, čo mnohým mužstvám už neraz zlomilo vez. Nebolo to tak dávno, keď Reds vyhrávali 0-1, 0-2 a útočníkom sa nechcelo vracať, obrancovia sa spoliehali na ofsajd pascu a všetko si ospravedlňovali, veď dokonca zápasu máme už len niekoľko (desiatok) minút. (O zálohe škoda písať.)

Iste, z hľadiska taktiky to bol zápas, ktorý sa zvládol. Nebol to pekný futbal, keď hráči odkopávali lopty a čakali, čo modrí vymyslia. V druhom polčase zapla Chelsea na plný výkon (po vyrovnávajúcom góle ani nehovoriac) a išli dopredu na plný plyn. Ešte v nejakej 52., 54. minúte Reds točili domácich ako na kolotoči. Nepustili ich prakticky k ničomu, ale netrvalo dlho a bolo to úplne naopak.

Našťastie, po ťažkom druhom polčase si Liverpool vezie z Londýna 3 body. Na jednej strane sa to dá chápať z jedného hľadiska. Pri ťažkých súperoch u nich doma sa očakáva, že hráči nebudú útočiť a vyhrávať 0-9. Na druhej strane, nie je to prvýkrát, čo Liverpool za stavu 1-2 začal brániť a spoliehal sa na to, že je o chvíľu koniec.

2. Adrián v bráne

Španielsky brankár prežíva zaujímavú sezónu. Hrá stabilne, zachraňuje mužstvo svojimi zákrokmi a stáva sa oporou mužstva. Proti Chelsea FC chytal kvalitne. Mužstvo podržal, za gól nemohol.

Adrián má na svojom konte 6 výhier a to je fantastické. Určite mu pomáha mentalita klubu, keď sa všetci tešia a usmievajú. To mu zvyšuje sebavedomie a viac si aj verí. Na druhej strane, som rád, že ide o kvalitného brankára, pri ktorom si človek nemusí obhrýzavať nechty.

3. Z Matipa rastie kvalitný stopér

Virgil van Dijk je nielen výborným dirigentom obrany, ale aj skvelým učiteľom. Joel Matip hrá sebavedomejšie, obetavejšie a ako obranca behá prakticky všade. Jeho hra sa zmenila pri holandskom stopérovi a zdá sa, že rastie kvalitný stopér.

V zápase na Stamford Bridge hral vynikajúco. Niektorí ho ohodnotili ako za najlepšieho muža zápasu. Bojoval, obetoval sa neraz vypichol útočnikom loptu. Takisto vynikajúco bránil pri rohoch.

Joel Matip hrá naozaj veľmi dobre. Snaží sa, vyváža loptu, nahráva a útočníkom odoberá loptu čisto. Čo sa mi na ňom páči najviac je to, že ide do každého súboja a nenecháva všetko na van Dijka.